четвер, 29 листопада 2018 р.

Доброго всім часу доби! 
Пропоную Вашій увазі розробку соціально - просвітницького тренінгу "Профілактика "шкільних хвороб". Створена в рамках виконання завдання "Методичний практикум" на конкурсі "Вчитель року - 2019" в номінації "Основи здоров'я", зональний тур.


Урок – тренінг в 5 класі
Тема: профілактика «шкільних хвороб»
Мета: ознайомити учнів з порушеннями здоров’я, які можуть виникнути в учнів школи, з’ясувати, чому такі хвороби називають «шкільними»; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я; визначити поняття правильної та неправильної постави; визначити зір, як велику перевагу людини; відпрацювати навички по його збереженню; ознайомити з правилами підбору шкільного  портфеля.
Обладнання:
Плакат очікувань, квіти, папір формату А2, фломастери або маркери, пазли, ребуси, запитання, шифри, червоні та зелені картки.
І частина. (Вступна)
1)    Повідомлення теми та мети уроку.
·        Діти, давайте посміхнемось один одному та уявимо себе на морі влітку. Сонечко світить, його проміння зігріває нас, проникає в кожну клітинку нашого тіла. Потягніться всі назустріч Сонечку, дайте кожному промінчику пройти через вас, зігрійтеся від нього та відчуйте тепло та ласку. У вас на партах лежать смайлики, підніміть той, який відображає ваш настрій саме зараз. (Діти піднімають  смайлики). Дякую.
·        Від чого залежить настрій? (Вчитель вислуховує думки учнів та робить підсумок, що настрій великою мірою залежить від стану здоров’я людини).  Щоб бути здоровим, і не втрачати частину здоров’я під час навчання, потрібно знати певні правила та мати корисні звички. Які – ми обговоримо на цьому уроці.
2)    Вправа «Знайомство» та «Визначення очікувань»
·        Я пропоную вам зараз записати на маленьких квіточках своє ім’я та на пелюстках позначити, чого ви хотіли б дізнатися на нашому занятті. Коли всі впораються, ми розмістимо наші квіти на сонячній галявині.  Після уроку  ми до них повернемось і визначимо, дізнались ви те, що хотіли, чи ні.
Діти виходять до плакату із зображенням сонячної галявини та прикріплюють свої квіти, називають ім’я та очікування.
3)    Правила роботи на тренінгу.
·        Діти, як ви думаєте, чи може наша школа працювати без вчителів? А без прибиральниць? Чи просто було б ходити на уроки, не знаючи розкладу дзвінків або розкладу? Тобто, в нашій повсякденній роботі необхідні чіткі правила. Давайте визначимо, чи необхідні ці правила для нашої роботи та погодимо їх для нашого уроку.
Діти об’єднуються в пари або трійки (залежно від кількості учасників) та отримують по одному правилу роботи на тренінгу. (Бути позитивним, не критикувати, говорити від свого імені, «тут і тепер», правило піднятої руки, бути доброзичливим, бути толерантним, посміхатися, не штовхатися, не ображати один одного тощо). Кожна пара або трійка називає правило, доводить його необхідність та розміщує на видному місці в класі (наприклад, на дошці).

ІІ частина (Основна)
Інформаційне повідомлення щодо властивостей людського хребта та можливих захворювань та травм (презентація Power Point). Висновок: постава людини, а отже, здоров’я їх внутрішніх органів, залежить від положення та здоров’я хребта.

Гра «Світлофор». Учні піднімають червону картку, якщо запропоноване твердження містить ознаку шкоди правильній поставі, зелену – користь.
·        Носити  сумку через одне плече замість шкільного рюкзака
·        Сідати з розбігу на стілець, «плюхатись» на нього
·        Обрати портфель замість сумки
·        Нахилятися при письмі низько до столу
·        Класти ногу на ногу
·        Чергувати письмові вправи з усними, робити фізичні перерви
·        Носити важкі сумки
·        Довго грати в комп’ютер.
Отже, ми з’ясували, що правильна постава, а відповідно, і наше здоров’я, великою мірою залежать від нашої поведінки. Щоб пам’ятати про здоров’я свого хребта, мати правильну поставу, необхідно виконувати нескладні фізичні вправи.
·        Руханка «Ураган». Обирається ведучий, стільців повинно бути на 1 менше, ніж учасників. Ведучий обирає ознаку (бажано з ознак, близьких до теми уроку), яка є в нього та називає її у фразі: «Ураган для тих, у кого ….(синій рюкзак)». Ті в кого сині рюкзаки, повинні помінятися місцями. Той учасник, якому місця не вистачило, стає ведучим. Так повторюється кілька разів.
-         Отже, рух – це життя, здоров’я нашого організму в цілому та хребта, зокрема. Можна рухатися на уроках фізичного виховання, тренуваннях, ходити пішки, робити фізкультхвилинки. Вдома в додатку ви можете ознайомитися з простими вправами, які допоможуть відновити вашу працездатність та подолати втому.
·        Вправа «Кольори».
-         Я пропоную вам заплющити очі та уявити свою улюблену квітку. Якого вона кольору? Тепер уявіть улюблений фрукт. Якого він кольору? Тепер уявіть, що ви купили фарби на подарунок своєму найкращому другу. Які в них кольори?
-         А тепер уявіть, що всі кольори зникли. Чи радісно буде нам працювати та спілкуватися з друзями, коли все буде сірим або чорним? А якщо взагалі настане повна темрява?
Отже, ми сприймаємо кольори та барви нашого світу через органи зору – очі. Без зору нам важко буде пристосуватися до життя в навколишньому середовищі. Тому берегти та цінувати зір потрібно з самого дитинства. Розкрийте очі та всміхніться один одному.

Презентація «Бережи зір!» (поради щодо того, як надавати першу допомогу в разі травми очей або їх запорошення)

·        Робота в групах.
Діти об’єднуються  в 4 групи (за принципом пір року: зима, весна, літо, осінь). Кожній групі потрібно розібрати одне з наданих питань та оформити результат роботи на папері за допомогою малюнків (за матеріалами підручника):
Група 1
Як правильно читати?
Група 2
Як правильно писати?
Група 3
Як правильно дивитися телевізор?
Група 4
Як правильно працювати за комп’ютером?
В групах визначається спікер  та учень, який відповідає за час роботи.  Після закінчення роботи в групах відбувається презентація результатів.

·        Вправа «Відгадай – ка!»
Учням в тих же групах пропонується ребус, пазл, загадка та шифр, відгадкою на які буде слово ПОРТФЕЛЬ.
Отже, ви вже здогадались, що далі ми поговоримо про шкільний портфель або рюкзак. Робота з підручнником.
Яким ви собі його уявляєте, яким він повинен бути? (Учні відповідають, вчитель робить висновок, що портфель повинен бути зручним, бажано з синтетичного матеріалу, з двома широкими лямками).
·        Вправа «Здоров’я в цифрах».
Скільки важить здоров’я? А скільки повинен важити портфель для того, щоб було здоров’я?
Щоб порахувати вагу портфелю, необхідно свою вагу поділити на 100 та помножити на 15. Учні обчислюють максимальну вагу свого портфеля.



ІІІ. Заключна частина.
·        Підведення підсумків – відпрацювання очікувань. Учні по черзі виходять до плакату з сонячною галявиною та з тих квіток - очікувань, які справдились, створюють віночок. Ті очікування, які не справдились, залишаються на місці.

Зворотній зв’язок.
На дошці прикріплена шкала від 0 до 10, на яку учні прикріплюють фішки, отримані на початку уроку. Якщо було цікаво та  інформація виявилась корисною, ближче до 10, якщо навпаки, то до 0.

Релаксація.
Закрийте очі та уявіть веселку над квітучою галявиною або річкою. Нехай ваш настрій сьогодні буде таким же радісним, як і відчуття від цієї картинки. Відкрийте очі та посміхніться один одному.

Прощання.
Візьміться за руки та передайте по колу імпульс дружби та поваги. Бажаю успіху та гарного настрою!

Немає коментарів:

Дописати коментар